אקו"םאקו"ם היא אגודה המייצגת מגוון של יוצרים כגון: פזמונאים, מלחינים ומו"לים, אך היא אינה מייצגת מבצעים, על כך אחראית חברת אשכולות.

כל יוצר אשר יצירתו יצאה לאור באופן מסחרי, יכול להיות מיוצג על ידי אקו"ם, אשר תפקידה הוא לגבות תמלוגים עבור השימוש ביצירות של אותם יוצרים אותם היא מייצגת.

האגודה הוקמה מתוך מטרה לשמור על קניינו הרוחני של היוצר, משימה שמאז ומתמיד, לא הייתה קלה, אך הפכה לקשה ומורכבת עוד יותר, מאז תחילתו של עידן האינטרנט.

חיסכון בזמן ליוצר ולמשתמש

בשל הקושי של יוצר יחיד, לאכוף את דיני זכויות היוצרים ולקבל תמורה כספית בגין שימושים ביצירה שלו, עלה הצורך של התארגנות קולקטיבית, אשר תחסוך ליוצר הפרטי, את הפנייה לכל גורם וגורם, על מנת לקבל את התמלוגים. האגודה מבצעת את הגבייה עבורו ובכך, חוסכת לו זמן יקר ומותירה לו פנאי לעסוק ביצירה.

החיסכון בזמן ובמשאבים, אשר מציעה אקו"ם, רלוונטי גם לציבור המשתמשים, אשר אינו צריך לפנות לכל אומן באופן אישי ולנהל איתו משא ומתן, על זכות השימוש. על המשתמש לפנות רק לגוף אחד, שם הוא מקבל את כל הפרטים להם הוא זקוק ואת זכות השימוש.

לעניין קבלת זכות שימוש, חשוב לציין כי מדובר בשימוש מסחרי, שהרי החוק מונה רשימת שימושים מותרים, אשר אינם דורשים קבלת אישור או רישיון מן היוצר. מדובר בשימושים שאינם למטרה של הפקת רווח, כגון שימוש לצורכי חינוך.

גביית התמלוגים

האגודה מספקת רישיונות שימוש וגובה תמלוגים מכל הגופים אשר מעוניינים לעשות שימוש ביצירות השונות, כאשר גם מגוון השימושים הוא גדול.

הרישיון יכול להיות מחד, לשם שימוש באתר אינטרנט או בערוץ טלוויזיה ומאידך, לשם שימוש בהופעה, בפאב וכיו"ב. גביית התמלוגים, מתבצעת על פי הדיווחים של המשתמשים או על פי דגימות סטטיסטיות, שמבצעת אקו"ם.

יש לציין כי אקו"ם גובה את התמלוגים המגיעים ליוצרים, הן בשל שימושים בארץ והן בשל שימושים בחו"ל ומעבירה אותם אל היוצרים, בניכוי הוצאותיה.

מדוע אקו"ם חשובה ליוצרים?

בעידן הטכנולוגי בו אנו חיים, האכיפה של דיני זכויות יוצרים, היא קשה ומורכבת. היקפי החשיפה בטלוויזיה ובאינטרנט, יוצרים מצב שבו יש ציבור משתמשים גדול מאוד, אשר עושה שימוש ביצירה ללא רישיון מתאים והמשמעות היא כי היוצר, לא מקבל, לעיתים קרובות, את התמורה הכספית המגיעה לו, משימוש ביצירה.

אקו"ם שומרת על ערך היצירה משהיא דואגת, לגבות מן הגופים השונים את התמלוגים, המגיעים ליוצר, תמלוגים אשר סביר להניח, כי היוצר לא היה מקבל, ללא סיועה של האגודה.

עבודתה של אקו"ם מאפשרת לאמנים להתמקד בתהליך היצירה בראש שקט, משהם אינם צריכים עוד לפנות לגופים המשתמשים ביצירותיהם, אלא אקו"ם עושה זאת עבורם והתמלוגים מגיעים ישירות אל היוצר מאקו"ם.

מדוע כדאי לציבור המשתמשים לפנות לאקו"ם?

חשיבותה של אקו"ם לציבור היוצרים היא ברורה: בעזרתה, מקבל היוצר את התמורה הכספית המגיעה לו. אולם, מה התועלת שמקבלים המשתמשים בפנייה לאקו"ם? משתמש, המפר זכויות יוצרים, חשוף לתביעת פיצויים, אשר יכול היוצר להגיש נגדו.

בכדי להימנע ממצב כזה, אשר עלול להיות כרוך בהוצאה כספית כבדה, אקו"ם מאפשרת למשתמש, לפנות אליה לפני כל שימוש ביצירה ולקבל את הפרטים המתאימים, האם יש צורך בקבלת רשות שימוש ואם ניתן לקבל, או אם לאו.

הפנייה לאקו"ם חשובה עוד יותר, כאשר השימוש ביצירה הוא תדיר מאוד, למשל, כאשר מדובר על בעל עסק המשלב מוזיקה בעבודתו באופן יומיומי. במקום לפנות לכל יוצר בנפרד, פונה המשתמש לאקו"ם וכך חוסך לעצמו הרבה מאוד זמן וכסף.

הגנה על פורמט טלוויזיוני – האם קיימת הגנה שכזו?

דילוג לתוכן